Kış mevsiminde beslenmenin püf noktaları

Hürriyet Gazetesi 14/12/2012

Tabii fiziksel aktiviteleri azaltmamız da cabası... İşte bu döngü kaçınılmaz sonu beraberinde getiriyor, kilolar süratle artıyor. Çok geç olmadan önleminizi almak istiyorsanız, uzman diyetisyen Simge Çıtak'ın kış mevsimine özel sağlıklı beslenme tüyolarına bir göz atın.

1- Kaloriyi ve porsiyonları azaltın. Çünkü soğuk havaya direnmek ve üşümemek için vücut deri altı yağ dokusunu kalınlaştırmak ister.

2- Çorbayı masanızdan eksik etmeyin. Bir kase çorba, bir dilim ekmekten daha fazla hacim kaplar, dolayısıyla daha tok tutar. Mevsiminde toplanan sebze ve baharatların, tamamen doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemi ile hazırlanmasıyla yapılan hazır çorbalarla birbirinden farklı lezzetler deneyebilir, kalori yüklemesi yapmadan doyabilirsiniz.

3- Sarmısak ve soğan tüketiminizi artırın. Bu sebzelerin yapısında bulunan kükürtlü bileşikler, kötü kokmasına rağmen kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Hastalıklara karşı harika savaşçılardır.

4- Haftada iki-üç kez balık tüketin. Kış mevsimi, balık mevsimidir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri ve deniz ürünlerinde bulunan selenyum minerali, hem kalp damar sağlına dost hem de bağışıklık sistemini güçlendiren maddelerdir.

5- Su tüketimini artırın. Metabolik faaliyetlerimizin düzenli ve sağlıklı olabilmesi için su tüketimine dikkat etmemiz gerektiğini unutmayın. Günde ortalama 2 litre su içilmesi yeterli olacaktır.