Erkek kısırlığında bir devrim sayılan mikroenjeksiyonla sperm sayısı ve hareketliliği az olan veya spermlerinde şekil bozukluğu olan erkekler de çocuk sahibi olabiliyor!

Yardımcı üreme uygulamalarında, sperm hücrelerinin herhangi bir nedenle kadın yumurtasına erişemediği veya yumurta zarını aşamadığı erkek kısırlığı durumlarında, bir tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon tekniği kullanılıyor.

Mikroenjeksiyon tekniği ortaya çıkmadan önce, şiddetli erkek kısırlığı durumlarında kullanılan ilaç tedavilerinin ve varikosel ameliyatlarının ne kadar etkili olduğu hiçbir zaman tam olarak açıklanamadı. Günümüzde uzmanlar bu tedavilerin şiddetli erkek kısırlığı olarak nitelenen durumlarda yeri olmadığını ve artık kullanılmaması gerektiğini ifade ediyorlar.

Bu durumlarda uygulanan mikroenjeksiyon tekniği, mağdur erkeklerin kaderini açık bir şekilde değiştirdi. İlk kez bu durumların tedavisi hücre düzeyinde yapılıyor.

Mikroenjeksiyon (ICSI) nedir?

Mikroenjeksiyon tekniğinde önce yumurta bir tüp (pipet) yardımıyla emilerek sabitleştiriliyor. Daha sonra erkekten elde edilen tek bir sperm hücresi kadından elde edilen yumurtanın içerisine saç kılından ince bir iğne yardımıyla mikroskop altında enjekte ediliyor ve döllenme sağlanıyor. İki gün sonra döllenmiş yumurta (embriyo) rahim içine yerleştiriliyor. (embriyo transferi)

Kimlere uygulanabilir?

Bu teknik esas olarak üç değişik kategorideki bozukluğa hitap eder:

1. Sperm sayısının az olması

2. Sperm hareketliliğinin eksik olması

3. Sperm şekillerinin (morfoloji) bozuk olması

Mikroenjeksiyon uygulamalarında döllenme oranı, sperm oranı ile ilişkili değildir. Menide birkaç tane sperm hücresi bulunduğu durumlarda dahi döllenme oranı değişmez (% 70-80). Bu teknik ile birkaç sperm hücresiyle bile gebelik elde edilebiliyor.

Sperm hücrelerinin hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlardaysa bu teknikle spermlerin yumurta zarını aşmaktaki zorluğuna çare bulunabiliyor. 

Sperm şekillerinin bozuk olmasının da bir kısırlık nedeni olduğu, bu durumlarda yapılan tüp bebek uygulamalarında dahi döllenmenin olmadığı veya döllenme oranının çok düşük olduğu uzun yıllardır biliniyor. Mikroenjeksiyon tekniği uygulamalarında sperm şekilleri, döllenme ve gebelik oranları üzerinde olumsuz etki göstermez. 

Mikroenjeksiyonla ilgili videolar için tıklayın